Uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół i przedszkoli Gminy Pieniężno punktualnie o godzinie 11:11 w murach kościoła parafialnego pw. św. Ap. Piotra i Pawła zaśpiewali wspólnie 4 zwrotki hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Obchody 100.rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w piątek 9 listopada na placu przed SP w Pieniężnie. Tam uformowano „biało-czerwoną” kolumnę i przy dźwiękach wojskowych pieśni przemaszerowano do kościoła, by wziąć udział w mszy św. za Ojczyznę, którą koncelebrowali o. Kazimierz Szałaj SVD i ks. Paweł Władyka. W czasie homilii o. Kazimierz odtworzył nagranie słów Jana Pawła II, który w 1978 r. powiedział: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić (…)". Przed nabożeństwem wiązankę pieśni patriotycznych zaprezentował chór „Jaskółeczka” z Litwy zaproszony przez Miejski Dom Kultury w Pieniężnie.

W przedsięwzięciu aktywny udział wzięli przedstawiciele wszystkich okolicznych placówek oświatowych: z Lechowa, Pakosz, Piotrowca i Pieniężna. Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo podziękował dzieciom i młodzieży za zaangażowanie i świadectwo patriotyzmu. Akcja zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odbyła się w ponad 24 tysiącach polskich szkół.

We wtorek 6 listopada br. uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Pieniężnie wspólnie obchodzili Stulecie Niepodległości. Z tej okazji przygotowali program pt. „Wolność kocham i rozumiem”.

Gimnazjaliści odczytali krótkie komentarze dotyczące najważniejszych wydarzeń historycznych, które rozegrały się w naszej Ojczyźnie na przestrzeni stu ostatnich lat. Usłyszeliśmy o radosnym odzyskaniu Niepodległości, Cudzie nad Wisłą z 1920 r., tragicznej II wojnie światowej, zbrodni katyńskiej, Żołnierzach Wyklętych, o życiu w czasach PRL-u. „Na polską niepodległość miały wpływ zarówno mądre decyzje wielkich rodaków – przywódców, marszałków, premierów i prezydentów, jak również postawa zwykłych Polek i Polaków, którzy uwierzyli w wolną Polskę” – wyjaśniali uczniowie klasy IIIB gimnazjum.

Tekstom towarzyszyły piosenki w wykonaniu uczniów szkoły SP z zespołu  „W drodze”, takie jak: „Wojenko”, „Ułani”, „Polskie kwiaty”, „Janek Wiśniewski” czy „Wolność”.

galeria

Uczennica klasy IIIA Julia Wolanicka zajęła II miejsce w XXI powiatowym konkursie recytatorskim pt. „Niepodległa malowana wierszem” zorganizowanym przez MDK w Pieniężnie. Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych. Nasze gimnazjalistki Julia Wolanicka i Martyna Kosobudzka rywalizowały w kategorii: klasy 7-8 i gimnazjum. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem okolicznych szkół. Zgłosiło się ponad 100 recytatorów. Przesłuchania konkursowe trwały dwa dni (22-23 X). Gratulujemy laureatce Julii Wolanickiej i p. Annie Maczudze!

Trzecioklasiści obejrzeli w elbląskim kinie "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" w reżyserii Denisa Delića. Film to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana książką Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą...