Uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół i przedszkoli Gminy Pieniężno punktualnie o godzinie 11:11 w murach kościoła parafialnego pw. św. Ap. Piotra i Pawła zaśpiewali wspólnie 4 zwrotki hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Obchody 100.rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w piątek 9 listopada na placu przed SP w Pieniężnie. Tam uformowano „biało-czerwoną” kolumnę i przy dźwiękach wojskowych pieśni przemaszerowano do kościoła, by wziąć udział w mszy św. za Ojczyznę, którą koncelebrowali o. Kazimierz Szałaj SVD i ks. Paweł Władyka. W czasie homilii o. Kazimierz odtworzył nagranie słów Jana Pawła II, który w 1978 r. powiedział: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić (…)". Przed nabożeństwem wiązankę pieśni patriotycznych zaprezentował chór „Jaskółeczka” z Litwy zaproszony przez Miejski Dom Kultury w Pieniężnie.

W przedsięwzięciu aktywny udział wzięli przedstawiciele wszystkich okolicznych placówek oświatowych: z Lechowa, Pakosz, Piotrowca i Pieniężna. Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo podziękował dzieciom i młodzieży za zaangażowanie i świadectwo patriotyzmu. Akcja zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odbyła się w ponad 24 tysiącach polskich szkół.